Niektorí uchádzači podceňujú prípravu na pracovný pohovor v cudzom jazyku. Nepodceňujte svoju prípravu, môže to ovyplvniť možnosť dostať sa na pracovnú pozíciu.
Medzi najčastejšie používané jazyky patrí angličtina a nemčina. Preto vám ponúkame zoznam najčastejších otázok a slovíčok, ktoré vám pomôžu rýchlo sa pripraviť na pracovný pohovor.
Znalosť cudzích jazykov je na súčasnom pracovnom trhu jednou z najhlavnejších požiadaviek každého zamestnávateľa. Hlavne vo veľkých medzinárodných spoločnostiach pôsobiacich na Slovensku sa vyžaduje ovládanie minimálne jedného cudzieho jazyka. Všeobecne sa však dá povedať, že anglický jazyk patrí medzi najčastejšie používaný. Aká je však komunikačná úroveň jazykov medzi uchádzačmi o nové zamestnanie?
„Úroveň znalosti u kandidátov je rôzna. Stretla som sa napríklad s kandidátom, ktorý nikdy nebol v zahraničí, učil sa ako samouk a jeho znalosť bola na výbornej úrovni. Na druhej strane je veľa kandidátov, ktorí pracovali v zahraničí, ale úroveň znalosti tomu nezodpovedala,“ hovorí Martina Čizmadiová, managing director ZenithPeople Consulting.
Ak máte obavy z prípravy na pohovor, pomôže vám hodina prípravy s vyškoleným lektorom z ELA JAZYKOVKA. Zistite viac o rýchlokurze prípravy na pohovor kliknutím TU.
Tí kandidáti, ktorí počas štúdia na strednej alebo vysokej škole mali možnosť vycestovať alebo študovať v zahraničí, sú omnoho lepšie vyzbrojení úrovňou jazyka hlavne na komunikačnej úrovni.
Nemali ste šancu vycestovať alebo študovať v zahraničí? Nenechajte sa odradiť. DObehnúť zameškané máte možnosť vždy prípravou na pohovor. Najrýchlejšie sa pohnúť dopredu dá dôsledným štúdiom slovíčok a bežných otázok. To všetko nájdete na krátkej dvojhodinovej príprave s profesionálnym lektorom. Prípravu si viete rozdeliť na dve hodinové lekcie alebo jednu intenzívnu dvojhodinovku. Lektor s vami prejde bežnú slovnú zásobu a navyšennatrénuje pohovor “na nečisto”. Zvládnutie pohovoru jedným klikom nájdete TU.
„Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kandidáti do 30 rokov a čerství absolventi sú jazykovo najlepšie vybavení. Najmä preto, že absolvovali programy ako Work and Travel alebo Erasmus v rôznych krajinách Európy aj v Spojených štátoch,“ hovorí Ivana Brutenič, managing director Exact Recruitment.
Vstupenkou je životopis
Zamestnávatelia väčšinou žiadajú od svojich zamestnávateľov aktívnu komunikáciu v cudzom jazyku, nie bezchybné používanie gramatiky. Všetko závisí od pracovnej pozície a od požiadaviek zamestnávateľa. Avšak prvou selekciou personalistu je uvedenie úrovne cudzieho jazyka v životopise. Druhé testovanie prebieha priamo na pracovnom pohovore, kde si personalisti preverujú kandidáta na základe ústneho pohovoru, ale aj písomným testom. Úroveň cudzieho jazyka uchádzača o zamestnanie závisí od využívania jazyka.
„Sú pracovné pozície, na ktorých uchádzač využíva cudzí jazyk 99 percent pracovnej komunikácie. Vtedy zvyčajne musí byť úroveň veľmi dobrá, t.j. expert v ústnej aj písomnej forme,“ hovorí Čizmadiová zo Zenith People Consulting.
Aké najčastejšie chyby robia uchádzači?
-
- Uchádzači neuvádzajú stupeň znalosti cudzieho jazyka v životopise.
- Sú nepripravení na písomný test v cudzom jazyku na pracovnom pohovore.
- Kandidáti sú nepripravení, aby prezentovali svoj životopis v cudzom jazyku.
Pred začiatkom prípravy na pohovor
„V rámci prípravy na pohovor treba brať do úvahy prostredie zamestnávateľa a jeho požiadavku na úroveň znalosti cudzieho jazyka pre konkrétnu pracovnú pozíciu a rovnako samotný typ pracovnej pozície,“ hovorí Dana Ondrišíková, majiteľka spoločnosti Personálne poradenstvo SK.
Príprava na pohovor
Zdrojov na prípravu pracovného pohovoru v cudzom jazyku je niekoľko. Využiť môžete rôzne webové stránky, knižné publikácie či diskusné fóra. Otázky môžu viesť od všeobecných, až po konkrétne. Mali by byť zamerané na daný odbor, na zručnosti vo vašej profesii, pracovné skúsenosti a mali by slúžiť na opísanie správania v konkrétnych situáciách.
„Čím viac rôznych otázok si prejdete a odpoviete na ne, tým lepšie pre vás. O to slabší bude efekt prekvapenia z konkrétnej otázky na samotnom pohovore,“ hovorí Dana Ondrišíková zo spoločnosti Personálne poradenstvo SK.
Ako ďalej odporúča, otázky nie je vhodné pripraviť si v slovenčine, ale hneď priamo v cudzom jazyku a v tejto súvislosti si pozrieť rôzne slovné frázy, ktoré sú v danom jazyku zaužívané. Čím sa uchádzač vyhne gramatickým a štylistickým chybám.
„Veľmi dôležité je pripravovať sa nahlas. Nahlas čítať otázky a nahlas na ne odpovedať. Precvičuje sa tak ústny prejav,“ radí Dana Ondrišíková.
Veľmi dôležité je neučiť sa pripravované odpovede naspamäť. Otázka na pohovore nemusí byť formulovaná presne tak, ako sa uvádza na internete alebo v príručke. Tak ako je dôležité vedieť presvedčivo odpovedať, je dôležité sa aj pýtať.
„Preto v rámci prípravy na pohovor treba venovať pozornosť aj formulácii vlastných otázok v cudzom jazyku,“ uzatvára Ondrišíková.
Príprava na pohovor v jednom cudzom jazyku vám zaberie okolo od 15 min. až po hodinu, v závislosti od vašich jazykových schopností a vybavenosti slovnej zásoby.
Pripravte sa na pohovor v angličtine!
V spolupráci s odborníčkou na personalistiku Mgr.Terezou Kopúnkovou vám prinášame najčastejšie otázky a najpoužívanejšie slová na pracovnom pohovore.
Najčastejšie otázky na pracovnom pohovore v angličtine:
-
- Záujem o prácu – Work interest
Čo viete o našej spoločnosti? What do you know about our company?
Prečo chcete pre našu spoločnosť pracovať? Why are you interested in working for our company?
Čo by ste chceli v nasledujúcich rokoch dosiahnuť? What would you like to achieve in the years to come?
Akú máte predstavu o plate? What are your salary expectations? - Schopnosti – Skills
Aké máte predchádzajúce skúsenosti v danom odvetví? Popíšte nám stručne vaše predchádzajúce pracovné skúsenosti. What is your previous experience in the given field? Elaborate on your previous work experience.
Aké sú vaše najväčšie pracovné úspechy a neúspechy? What are your greatest achievements and failures in terms of work?
Aké sú vaše silné a slabé stránky? What are your strengths and weaknesses? - Požiadavky – Requirements
Aké máte skúsenosti s prácou v danej oblasti? Ste schopný splniť požiadavky na danú pracovnú pozíciu? What experience do you have in the given field? Are you able to meet the requirements of the given job?
- Záujem o prácu – Work interest
- Prostredie spoločnosti – Work environment
Aké sú vaše záujmy? What are your interests?
Aké pracovné prostredie vám vyhovuje? What environment do you work best in?
S akými typmi ľudí sa vám dobre spolupracuje? S akými ľuďmi sa vám spolupracuje horšie? What type of people do you work best with? What type of people do you not work good with?
Najčastejšie používané slovíčka:
Odvetvie – field, area
Zmluva – employment contract
Vlastnosti – features, qualities, characteristics
Záujem – interest
Požiadavky – requirements
Nároky – demands, requirements
Skúsenosti – experience
Schopnosti – skills, abilities
Brutto – gross
Netto – net
Silné stránky – strengths
Slabé stránky – weaknesses
Súčasné zamestnanie – current job
Časová medzera v životopise – time gap in the CV
Sťahovanie – moving
Ochota – willingness
Úspechy – achievements
Chyby – mistakes, failures
Vysnívané zamestnanie – dream job
Opis osoby – description of a person
Motivácia – motivation
Ciele – goals, objectives
Vodca/podriadený – superior, leader/subordinate
Zlozvyky – bad habits
Pozadie – background
Kariéra – career
Popis práce, pracovného miesta – job description
Zamestnanie (oficiálne) – occupation
Voľné pracovné miesto – opening
Profesný vývoj – professional development
Životopis (americká angličtina) – resumé
Zamestnanec – employee
Žiadosť o zamestnanie – application for a job
Školenie – training
Lojálny – loyal
Dôveryhodný – trustworthy
Univerzitný titul – university degree
Diplom – diploma
Spoľahlivý – reliable
Zodpovedný – responsible